تبلیغات
شورشیرین قدیم - آمریکا برای انتخابات پیش رو در ایران، خواب‌هایی دیده است
شورشیرین قدیم
آملی لاریجانی

رئیس قوه قضاییه گفت: مردم و مسئولان قطعاً اجازه نخواهند داد که در انتخابات آتی، اتفاقاتی نظیر فتنه ۸۸ تکرار شود.

به گزارش مشرق به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه صبح امروز ( 14 فروردین) مسئولان عالی قضایی،  با تبریک حلول ماه رجب و اعیاد سعیده این ماه، بار دیگر حلول سال جدید را تبریک گفت و اظهار کرد: امیدواریم همه مردم بویژه شاغلان در دستگاه‌های حاکمیتی و مسئولان سال جدید را سال تلاش مضاعف برای خدمت رسانی بدانند و بر این اساس سال جدید سالی پربرکت و پرتلاش برای همه ملت عزیز ایران باشد.


رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به ذکر نکاتی در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: مهمترین موضوعی که باید مدنظر قرار بگیرد بحث اخلاق انتخاباتی است.جمهوری اسلامی با سایر نظام های سیاسی در دنیا متفاوت است و مردم سالاری ما توأم با ارزش های الهی و اخلاقی است. بنابراین قرار نیست که در جمهوری اسلامی نیز شاهد همان کلیشه‌هایی باشیم که در کشورهای دیگر وجود دارد. همگان دیدند که نامزدهای انتخاباتی در آمریکا چه رفتاری داشتند و چگونه تمام مرزهای اخلاقی را زیرپا گذاشتند. چنین اتفاقاتی نباید در جمهوری اسلامی که معیارهای ارزشی خود را دارد تکرار شود و نامزدها و طرفداران آنان در این زمینه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

 آملی لاریجانی با بیان اینکه رعایت اصول اخلاقی موجب برگزاری انتخاباتی سالم، مردمی و در طراز جمهوری اسلامی خواهد شد، تخریب نامزدها را یک اشتباه بزرگ اخلاقی و برجسته سازی مزایا و برنامه ها را امری معقول در جریان رقابت های انتخاباتی ارزیابی کرد و در عین حال از همه کسانی که خود می دانند واجد شرایط مذکور در قانون اساسی برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری نیستند خواست که اقدام به ثبت نام و حضور در این عرصه نکنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه توقع همه ما از شورای محترم نگهبان در مورد انتخابات ریاست جمهوری رعایت مر قانون اساسی است، خاطرنشان کرد: در اصل 115 قانون اساسی تصریح شده که رئیس جمهور باید از بین رجال مذهبی و سیاسی واجد شرایط انتخاب شود. بر همین اساس باید تعریف صحیح و معقولی از رجال سیاسی و مذهبی توسط اعضای شورای نگهبان وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد که مقصود خبرگان قانون اساسی از ذکر واژه «مذهبی» در مورد رجال، صرفاً اعتقاد به مذهب و اسلام نیست بلکه امری فراتر از آن را در نظر داشته است.

آملی لاریجانی با اشاره به سایر شرایط رئیس جمهور طبق قانون اساسی، مدیر و مدبر بودن را مورد اشاره قرار داد و گفت: مدیریت و تدبیر، اموری نسبی هستند یعنی هر جایگاهی اقتضای مدیریت و تدبیر خاص خود را دارد. به عنوان مثال مدیریت و تدبیر برای کسی که می خواهد استاندار شود به یک شکل و میزان خاصی اهمیت دارد اما برای کسی که می‌خواهد رئیس جمهور شود و سکان اجرایی کشور را به دست گیرد، نوع و سطح دیگری از مدیریت و تدبیر نیاز است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه هر گونه سهل انگاری در تطبیق عناوین موجود در قانون اساسی در مورد داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خطایی نابخشودنی است، اظهار کرد: گاهی به نظر می‌رسد که در سال‌های گذشته و در مورد برخی افراد، مدیر و مدبر بودن در حد ریاست جمهوری کشور ثابت و محرز نبوده است. بر همین اساس نباید تابع احساسات باشیم و بگوییم یک شخص چون آدم خوبی است می‌تواند رئیس جمهور شود. یک آدم خوب شاید برای امامت جماعت یک مسجد فرد مناسبی باشد اما لزوماً هر آدم خوبی برای ریاست جمهوری مناسب نیست.

آملی لاریجانی، امانت و تقوا را از دیگر شروط بسیار مهم برای نامزدهای ریاست جمهوری برشمرد و افزود: قانون اساسی، عمده کارهای اجرایی، امکانات و قدرت کشور را در اختیار رئیس جمهور قرار داده است بنابراین کسی که می خواهد در این جایگاه قرار گیرد باید امانت دار  و اهل تقوا باشد. تقوا فراتر از بحث اعتقاد است. تقوا داشتن ملکه ای است که حاجز، مانع و رادع از ارتکاب محرمات است ملکه‌ای است که او را وادار به انجام فرائض می‌کند. در این زمینه به هیچ عنوان نباید سهل انگاری صورت گیرد. رئیس جمهور باید فردی متقی باشد. این صفت بسیار مهمی است. اگر نامزد انتخاباتی در اعمال و رفتار شخصی و اجتماعی دچار مشکلات اخلاقی و یا شرعی است، نمی‌توان از آنها چشم پوشی کرد.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به لزوم ایمان و اعتقاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب رسمی کشور گفت: مهمترین اصول توحیدی اسلام در اصل دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر شده است. اگر کسی به این مبانی اعتقاد نداشته باشد نمی تواند رئیس جهمور شود. کسی قادر است ریاست قوه مجریه را بر عهده بگیرد که با اعتقاد به این مبانی، عزت را فقط از آن خداوند متعال بداند و از هیچ قدرتی هراس نداشته باشد. همه این شرایط بسیار مهم را شورای محترم نگهبان باید با دقت مورد ارزیابی قرار دهد و با هیچ کس در این زمینه رودربایستی نداشته باشد.

آملی لاریجانی تاکید کرد: ما هیچ انتظاری از شورای نگهبان جز نظارت دقیق بر آنچه که در قانون اساسی برای انتخابات ریاست جمهوری ذکر شده است نداریم و امیدواریم که اعضای محترم این شورا کمافی السابق وظیفه نظارتی خود را نه بیشتر و نه کمتر از قانون بلکه به بهترین نحو انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه تلقی برخی از «اصل برائت» در مورد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را نیز نوعی مغالطه دانست و اظهار کرد: در جایی که ما احتمال می دهیم کسی مرتکب جرمی شده و دلیلی در این زمینه نداریم قطعاً اصل بر برائت است. ولی این ربطی به احراز شرایط مثبته در قوانین ندارد. امور اثباتی را نمی‌توانیم با اتکا به اصل برائت که اصلی عدمی است احراز کنیم. به عنوان مثال فرض کنیم که شرط قرار گرفتن در یک جایگاه این است که فرد، 35 سال سن داشته باشد. حال در مورد یک شخص تردید داریم که آیا 30 سال دارد یا 35 سال؛ قطعاً نمی توانیم با استناد به اصل برائت بگوییم که این فرد 35 ساله است. بر همین اساس در مورد تقوا، ایمان و سایر شرایطی که در مورد یک فرد باید احراز شود نمی‌توانیم به اصل برائت استناد کنیم. به عبارت دیگر، اصل برائت یک اصل عدمی است و با اصل عدمی نمی توان امر اثباتی را اثبات کرد.

آملی لاریجانی گفت: این مغلطه قبلاً هم مطرح شده و در دوران اصلاحات نیز عده ای می گفتند که شورای نگهبان باید بر اساس اصل برائت همه افراد را تایید صلاحیت کند. بنابراین این سخن جدید نیست و اعضای محترم شورای نگهبان کاملاً به این موضوع واقف هستند و قطعاً وظیفه قانونی خود را در این زمینه انجام خواهند داد.

رئیس قوه قضاییه با ابراز امیدواری نسبت به حضور پرشور مردم در انتخابات پیش رو و برگزاری یک رقابت آبرومند، خاطر نشان کرد: بر اساس آنچه که خود غربی‌ها در رسانه‌هایشان ارزیابی کرده‌اند، کف و سقف حضور مردم ایران در انتخابات‌های گوناگون به مراتب بهتر از ایالات متحده آمریکا است و بر این اساس می‌توان گفت مردم سالاری ما بسیار قوی‌تر از بسیاری از کشورهای دیگری است که مدعی دموکراسی‌اند و امیدواریم که مردم نیز با حضور خود پایه های این مردم سالاری را تقویت کنند.

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات مداخله جویانه نماینده آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: این خانم که به تازگی به این سمت گماشته شده است در بدو حضور خود در این جایگاه اظهاراتی داشته که از چند جهت مهم است. اولین نکته در اظهارات او این است که نشان می‌دهد برای انتخابات امسال ما خواب‌هایی دیده اند.

رئیس دستگاه قضایی افزود: این شخص می گوید که در سال 88 به انقلاب سبز کم کمک کردیم. یعنی فتنه ای که به راه افتاده بود و تمام کشورهای غربی و خود آمریکا که پیش از آن برای برقراری روابط پیام مخفیانه ارسال می‌کرد، از این فتنه حمایت کردند، میزان حمایت‌هایشان کم بوده است و حال می‌گویند اگر ما موضوع را رها نمی‌کردیم رویاهایشان بر باد نمی‌رفت. متاسفانه برخی افراد در داخل نیز نسبت به این موضوع و چنین اظهاراتی بی‌توجهند.

آملی لاریجانی تاکید کرد: مردم، مسئولان و مدیران باید با بصیرت هر چه بیشتر به این گونه سخنان دشمن توجه داشته باشند و حساسیت به خرج دهند. البته مطمئنیم که قوه قضاییه، نیروهای انتظامی وامنیتی، مسئولان و مهمتر از همه خود مردم این بار اجازه نخواهند داد که مانند سال 88 فتنه‌ای شکل بگیرد. قطعاً اینگونه نخواهد بود که همانند آن سال، 10 ماه اغماض و صبر به خرج داده شود. کشورهایی نظیر آمریکا نیز باید بدانند که در صورت مداخله‌های از این قبیل سیلی بسیار محکمی خواهند خورد.

رئیس قوه قضاییه یکی دیگر از نکات قابل تحلیل در اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل را تلاش آمریکا برای استفاده ابزاری از سازمان ملل متحد دانست و گفت: این شخص به صراحت می‌گوید که سازمان ملل برای ترویج ارزش‌های آمریکا تلاش کمی کرده است. این عبارات سرشار از تکبر و تبختر است. باید گفت مگر شما چه ارزش‌هایی دارید که سازمان ملل موظف به ترویج و پیگیری آنها باشد؟ ارزش‌های شما در بزرگترین جنایات در یمن، افغانستان، عراق و سایر نقاط جهان خلاصه شده است. در جایی تعبیر کرده‌اند که ایالات متحده، وجدان اخلاقی جهان است. این تعبیر در مورد کشوری به کار برده شده است که کمتر جنایتی در دنیا بدون حضور آن اتفاق می‌افتد. واقعاً کسی وقیح تر از این سخنان نمی‌تواند بر زبان بیاورد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه تلاش آمریکا در جهت استفاده ابزاری بیش از پیش از سازمان ملل و به ویژه موضوع حقوق بشر علیه کشورهای مستقل نظیر ایران است تاکید کرد: همه موظفیم در مقابل اختاپوس رسانه‌ای غرب که در خدمت سیاست‌های سلطه جویانه آمریکاست حرف خود را به گوش جهان برسانیم و چهره کشورهای سلطه را نزد افکار عمومی جهان آشکارتر کنیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برکات و ویژگی‌های مهم ماه رجب تصریح کرد: مرحوم میرزا جوادآقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات درباره ماه رجب می‌گوید از جمله مهمات مراقبات این ماه، توجه و تذکر مضمون این روایت از پیامبر اکرم(ص) است که فرمودند خداوند در آسمان هفتم ملکی را به نام داعی قرار داده است که وقتی ماه رجب فرا می‌رسد دائماً ندا سر می‌دهد که خوشا به حال ذاکرین و اهل طاعت. خداوند نیز می‌فرماید من همنشین کسی هستم که با من می نشیند، مطیع کسی هستم که از من اطاعت می کند، آمرزنده ام برای کسی که استغفار می کند، ماه رجب ماه من است، بنده بنده من است، رحمت، رحمت من است و هر کس در این ماه دعا کند او را اجابت خواهم کرد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه اشتغالات دنیوی ما را غرق و غافل می کند اظهار کرد: اگر چشمان خود را به روی نور مطلقی که در تمام عوالم در حال درخشیدن است ببندیم قطعاً دچار حسرت و خسارت بزرگی خواهیم بود. ایامی همانند ماه رجب برحسب روایت فوق وسیله‌ای است برای وصول به محضر حق تعالی که فرمود «وجعلت هذا الشهر حبلاً بینی و بین عبادی، فمن اعتصم به وصل اِلیّ » و امیدواریم که همه ما از برکات این ماه بیشترین بهره را ببریم.

بر اساس این گزارش، معاون راهبردی قوه قضاییه گزارشی از عملکرد و وظایف دستگاه قضایی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی ارائه کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها : آمریکا برای انتخابات پیش رو در ایران، خواب‌هایی دیده است، شورشیرین قدیم،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 4 بهمن 1397 12:48 ب.ظ
<a href=http://trazodoneforsleephcl.com/>generic trazodone</a> trazodone while pregnant <a href="http://trazodoneforsleephcl.com/">trazodone indications</a> trazodone death http://trazodoneforsleephcl.com/
پنجشنبه 4 بهمن 1397 08:19 ق.ظ
Awesome article.
پنجشنبه 4 بهمن 1397 02:20 ق.ظ
Thanks , I've recently been searching for information about this subject for
a long time and yours is the greatest I've discovered till now.
However, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?
چهارشنبه 3 بهمن 1397 10:55 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
you are just too great. I really like what you've acquired here, really like what you are stating and
the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take
care of to keep it smart. I cant wait to read far
more from you. This is really a wonderful website.
چهارشنبه 3 بهمن 1397 05:59 ب.ظ
<a href=http://lisinoprilhctzbuy.com/>lisinopril dose</a> lisinopril hyponatremia <a href="http://lisinoprilhctzbuy.com/">losartan vs lisinopril</a> pronounce lisinopril http://lisinoprilhctzbuy.com/
سه شنبه 2 بهمن 1397 04:13 ب.ظ
<a href=http://joicialisosn.com/>where can i buy cialis online</a> buy cheap cialis <a href="http://joicialisosn.com/">buy cialis online</a>
دوشنبه 1 بهمن 1397 10:12 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I'll certainly comeback.
یکشنبه 30 دی 1397 09:59 ب.ظ
<a href="http://purseinstock.com/">when will generic viagra be available</a> viagra online <a href="http://purseinstock.com/">viagra online prescription</a>
یکشنبه 30 دی 1397 04:21 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd
figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My blog goes over a lot of the same topics as yours
and I feel we could greatly benefit from each other. If you are
interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!
یکشنبه 30 دی 1397 11:34 ق.ظ
<a href=http://cialisfw.com/>cialis canada pharmacy online</a> generic tadalafil <a href="http://cialisfw.com/">buying cialis online reviews</a>
شنبه 29 دی 1397 03:05 ب.ظ
<a href=http://www.viagraid.com/>buy viagra online with prescription</a> viagra brands <a href="http://www.viagraid.com/">buy real viagra online</a>
شنبه 29 دی 1397 12:32 ب.ظ
<a href=http://usaerectionrx.com/>is viagra available in generic</a> how does viagra work <a href="http://usaerectionrx.com/">best place to buy generic viagra</a>
جمعه 28 دی 1397 03:42 ب.ظ
<a href=http://www.authenticknicksstore.com/>legit cialis online</a> cialis price <a href="http://www.authenticknicksstore.com/">buy cialis online usa</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 08:19 ب.ظ
I feel this is one of the so much important info for me.

And i'm happy studying your article. However should statement
on few common issues, The web site style is perfect, the articles
is actually great :D. Good activity, cheers.
چهارشنبه 26 دی 1397 06:56 ب.ظ
<a href="http://canadiansapharmacyvgy.com/">cheapest generic viagra</a> viagra price <a href="http://canadiansapharmacyvgy.com/">can you buy viagra online</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 01:17 ب.ظ
<a href=http://www.forumdemulheres.com/>cialis online london</a> viagra sildenafil <a href="http://www.forumdemulheres.com/">canadian cialis online</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 11:33 ق.ظ
excellent issues altogether, you simply gained a emblem new reader.

What might you suggest in regards to your submit that you simply made
a few days ago? Any certain?
سه شنبه 25 دی 1397 04:51 ب.ظ
<a href=https://www.niqabsquad.com/>generic viagra india</a> cheap viagra pills <a href="https://www.niqabsquad.com/">canadian pharmacy viagra generic</a>
سه شنبه 25 دی 1397 03:48 ق.ظ
<a href=http://usaerectionrx.com/>buy viagra online</a> buy generic viagra <a href="http://usaerectionrx.com/">buy real viagra online</a>
دوشنبه 24 دی 1397 08:26 ق.ظ
The process begins from the uncomplicated activity associated with
an account option. "Because you happen to be here reading this article online flash games report now with this particular point in time; that which you have is "The first movers advantage" for yourself to adopt a their hands on now. The Open Video Project: This is site with a huge number of digital video for sharing.
یکشنبه 23 دی 1397 08:50 ب.ظ
Greetings, I believe your site might be having web browser compatibility issues.

When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues.
I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that,
wonderful blog!
یکشنبه 23 دی 1397 07:49 ب.ظ
<a href=http://cialisckajrhd.com/>buying cialis online safe</a> non prescription cialis <a href="http://cialisckajrhd.com/">cheap cialis online canadian pharmacy</a>
یکشنبه 23 دی 1397 12:29 ق.ظ
<a href=http://viagravkash.com/>pfizer viagra online</a> buy cheap purchase uk viagra <a href="http://viagravkash.com/">viagra online cheap</a>
شنبه 22 دی 1397 10:05 ق.ظ
<a href="https://mo-basta.org/">generic viagra online canadian pharmacy</a> viagra cheapest <a href="https://mo-basta.org/">viagra online pharmacy</a>
شنبه 22 دی 1397 10:03 ق.ظ
<a href=https://movietrailershd.org/>when will generic viagra be available</a> viagra canada <a href="https://movietrailershd.org/">canada generic viagra</a>
شنبه 22 دی 1397 07:19 ق.ظ
<a href=http://viagraoahvfn.com/>buying viagra online</a> generic viagra cheap <a href="http://viagraoahvfn.com/">online viagra</a>
جمعه 21 دی 1397 04:38 ب.ظ
<a href="https://susamsokagim.com/">viagra generic name</a> canada viagra <a href="https://susamsokagim.com/">best place to buy generic viagra online</a>
جمعه 21 دی 1397 04:22 ب.ظ
Santiago is his name and he totally digs that recognize.
She used for you to become unemployed even so he can be a data processing
officer. The favorite hobby for my kids and me
is to collect badges having said that i can't being my profession really.

Delaware is the only place he's been residing in. He's not godd at design but you'll
probably decide to check his website: http://penisvergroter-pillen-nl.eu/penigen.html
جمعه 21 دی 1397 10:40 ق.ظ
<a href=https://bitcapblog.com/>online generic viagra reviews</a> online viagra <a href="https://bitcapblog.com/">best price generic viagra</a>
پنجشنبه 20 دی 1397 10:37 ب.ظ
<a href=http://www.obatpasutri-jogja.com/>viagra best buy</a> viagra 50mg <a href="http://www.obatpasutri-jogja.com/">best place to buy viagra online reviews</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی حیدر
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دانلود آهنگ جدید